Güzel ahlak sahibi olmak

betul 01 Ocak 2012 0
Güzel ahlak sahibi olmakGüzel ahlak, imanın alameti, İslam’ın süsüdür. Müslümanlar kendilerini kötü huylardan temizleyerek güzel ahlak ile süslenmelidir. Kötü ahlak, insanı Allah’tan uzaklıştırır, güzel ahlak ise Allah’a yaklaştırır.

Güzel ahlaklı insanlar herkes tarafından sevilir, onlar iyiliğin mimarlarıdır. Kötü ahlaklı insanları ise kimse sevmez, herkes onlardan kaçar.

Dünyada ve ahirette mutlu ve huzurlu olmak istiyorsak insanlara karşı hoşgörülü olmayı, belalar karşısında sabretmeyi, yalan söylememeyi, daima doğru olmayı, merhamet, şefkat ve alçakgönüllülük gibi güzel ahlakları öğrenmeli ve öylece hareket etmeliyiz.

Birşey kullanırken ihtiyacımızdan fazlasını kullanıp, israf etmemeliyiz. Çok cömert olmalı, yardımsever olmalı asla cimrilik yapmamalıyız.

Kibirli de olmamalıyız. Yani kendimizi herkesten daha büyük, daha bilgili görmemeliyiz. Çünkü kibir, şeytana ait bir özelliktir. Bazı kötü ahlaklar kibirden kaynaklanır. Büyüklük ancak Allahü Teala Hazretlerine mahsustur. İnsan, mütevazi ve alçak gönüllü olmalıdır. Çünkü alçak gönüllü olmak, mümine yakışan güzel bir ahlaktır.

Bize verilen bir emaneti iyi korumalı, zamanı gelince sahibine teslim etmeliyiz. Müslüman, emanete hıyanet etmekten, yalan söylemekten, hile ile insanları aldatmaktan uzak durmalıdır.

Riya kötü ahlaktandır. Mümin bir kişi riyadan sakınmalı, yaptıklarını başkalarına iyi gözükmek için değil yalnız Allah rızası için yapmalıdır. Allahü Teala, Peygamber Efendimiz, onun Ashabı ve müminler hakkında hep iyilik düşünmeli, kötü şeyler akla getirmemelidir.

Haset etmek yani bir kimsedeki nimeti kıskanmak çok çirkin bir davranıştır. Hasedin karşılığı olan iyiliği istemek ise İslam dininde güzel bir huydur. Mümin, kendisi için istemediği birşeyi başkası içinde istememeli, Müslüman kardeşleri için dua etmelidir.

Kanaat, sabır ve şükür de güzel ahlaktandır. Kanaat, insanın aç gözlü olmayıp elindekiyle yetinmesidir. Başkasının malına göz dikmemektir. Bizler de elimizdekiyle yetinmeli ve kısmetimize razı olmalıyız. Kanaatin zıddı olan hırstan kaçınmalıyız. Belalara, sıkıntılara karşı sabretmeliyiz. Çünkü Allahü Teala sabredenlerin yanındadır, yardımcısıdır.

Herşeyi yoktan var eden Allah’a şükretmeli ve bizlere verdiği sonsuz nimetler için teşekkür etmeliyiz. Bu bizim Allah’a karşı bir vazifemizdir. İnsanların yaptığı iyiliklere karşı da teşekkür etmeliyiz. Çünkü insanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez.

Sen de Yorum Yap »