Hayvanlara nasıl davranmalıyız ?

betul 01 Ocak 2012 2
Hayvanlara nasıl davranmalıyız ?İnsan, filden karıncaya kadar bütün hayvanlara merhamet etmeli, hiçbirine kötü davranmamalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Merhamet etmeyene, merhamet edilmez” buyurmuşlardır. Susuzluktan yanıp kuyu başında bir o tarafa bir bu tarafa dönen bir köpeği sulayan günahkar bir kişinin günahını Rabbimizin affedip onu cennete koyacağını Peygamber Efendimiz (s.a.v) haber vermiştir.

Hayvanı ateşe atmak, onu sürüklemek, binek olmayan hayvanların üzerine binmek, hayvanlara bağırmak, yaratılışlarını ayıplamak haramdır. Rabbimiz faydası olmayan birşey yaratmamıştır. İlk bakışta zararlı görünselerde onlar da bizim bilmediğimiz nice hikmet ve faydalar vardır. Hepsi insanlar için yaratılmıştır. Hiçbirini ayıplamaya hakkımız yoktur. Bu bakımdan sebepsiz yere karınca, bal arısı, kurbağa gibi zararsız hayvanları öldürmemeliyiz. Böylle yapmak insanlığa ve müslümanlığa yakışmaz.

Fakat akrep, yılan, kudurmuş köpek, sıçan gibi zararlı hayvanlardan da korunmak lazımdır.

Etinden sütünden faydalandığımız veya yük taşımakta, çift sürmekte kullandığımız hayvanlar Hazreti Allah’ın biz insanlara emanetidir. Onları dövmek, onlara fazla yük yüklemek, canlarını acıtarak çift sürmek, sularına yiyeceklerine dikkat etmemek günahtır.

2 Yorum »

  1. ceren 14 Ekim 2012 at 08:28 - Reply

    ama ben bunu istemiyorum ki ben hayvanlara karşı görevlerimizi istiyorummmmmmmmmmmm

  2. hatice çakıroğlu 01 Aralık 2013 at 12:35 - Reply

    bence çok iyi olmuş tam istediğim gibi teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Sen de Yorum Yap »