Namaz ibadeti

betul 03 Ocak 2012 1
Namaz ibadetiHazreti Allah’a karşı vazifelerimizi bilmeli, dünya ve ahiret faydalarını öğrenmeliyiz. Gayesi bilinmeyen işlerin değeri olmaz. Rabbimize karşı borçlu olduğumuz ibadetlerin içinde en büyüğü, beş vakit kılmakla emir olunduğumuz namazdır. Vücudumuza göre başımız nasıl değerliyse dinimizde de namaz öyledir. Namazsız Müslümanlığımızın değeri yoktur. Namazı hiçe saymak Müslümanlığı küçümsemektir. Bir insanın dinine karşı hürmeti, namaza olan bağlılığına göre değerlendirilir. İnsan kıyamette ilk önce namazdan sorulacaktır.

Geçmişte yaşayan bütün ümmetlere, namaz farz kılınmıştır. Her peygamberin ümmetine en son vasiyeti namaz olmuştur. Kuran-ı Kerim’in yüzden fazla yerinde namaz geçmektedir. Aklı fikri olan bir Müslümanın namazı ihmal etmesi düşünülemez. Bir aile reisi bütün ailesine, bir hoca da talebelerine namaz kıldırmakla mükelleftir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ” Çocuklarınızın aklı ermeye, iyiyi kötüyü fark etmeye başladıklarında namaz ile emrediniz..” buyurdular. Çünkü yaş ağacı doğrultmak kolaydır. Daha sonra düzeltmek zor olur. Bu hususta baba ve annelerin, hocaların dikkat etmemeleri büyük hatadandır. Namaz, İslam’ın alametidir, müminin miracıdır. Nefsi ıslah eden sebeplerin en büyüğüdür. Namaz, kul ile mevla arasında bağlantıdır. Sayılamayan nimetlerin şükrüdür. Müslüman, Mevla’sını namazla hatırlar, namazla onun dergahına sığınır, rızasını, affını ister. Bizim kulluğumuz, namazla belli olur. Kulluğun nişanı namazdır. Bizi kötülüklerden uzaklaştıran da namazdır.

Namazın sır ve hikmetleri pek çoktur. Namaz nedir? Niçin kılarız? Kimin huzurunda duruyoruz? Bunları iyice düşünerek namazlarımızı kılmalıyız. Ne yaptığımızı bilmeden yatıp kalkmamız bize birşey kazandırmaz. Hiçbir işimiz bizleri namazdan alıkoymamalı. Namazı terk edenlerin cezası çok ağır olacaktır. Cemaatle Namaz; Namazları imamla beraber kılmaya cemaat denir. Müslümanlar arasında selamlaşmaya, Müslümanların birbirlerinden haberdar olmasına, dertleşmesine, yardımlaşmasına sebeptir. İslam birliğinin temel taşıdır. Daha nice faydaları vardır. Cemaat-i Kübra denilen büyük cemaatlerde insan kıyameti hatırlar, namazı vaktinde kılar. Tek başına kıldığından daha fazla sevap kazanır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Cemaatle kılınan namaz, yalnız kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir.” buyurmuşlardır.

Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var: Cemaatle namaz kılarken imamdan evvel rükudan ve secdeden kalkılmaz. Namazda her hareketimiz imama uygun olmalıdır. Namaz kılanların önünden kesinliklle geçilmez. Çünkü bunların ağır cezaları vardır.

 

Bir Yorum »

  1. merve 06 Ocak 2013 at 19:46 - Reply

    bence çok güzel olmuş gerçekten işime yaradı çook güzel olmuş elinize sağlık

Sen de Yorum Yap »