Selamlaşmanın önemi

betul 01 Ocak 2012 0
Selamlaşmanın önemiBirbirimize karşı haklarımızdan biri de selamlaşmadır. Müslüman bir kardeşimizle karşılaştığımızda söze “Selamün aleyküm” diye selam ile başlamalıyız. Evlerimize yada başkalarının evlerine girdiğimiz zaman önce izin istemeli sonra selam ile söze başlamalıyız.

Selamla İslam ahdini yenilemek kastedilir. Çünkü selamın manası: “Irzınıza, malınıza, canınıza zarar vermeyeceğim, size bir zararım olmayacağına söz veriyorum” demektir. Sözünün eri olan bir müslüman “es-selamü aleyküm” dedikten sonra bir kötülük etmez.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), bir hadisi şeriflerinde: “Müslüman olmadıkça cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de tam bir müslüman olamazsınız” ve “Ben size yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şeiy haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız” buyurdular. Selam, sevabı çok olan sünnetlerdendir.

“es-selamü aleyküm” diyene hemen “aleyküm selam” demek farzdır. Özürsüz geciktirilmesi haramdır. Araçta olan yürüyene, ayakta olan oturana, az kişiler çok olanlara, küçük büyüğe selam verir.

Sen de Yorum Yap »