Sevgi nedir? Nasıl oluşur, gelişir ve söner?

betul 06 Ocak 2012 0
Sevgi nedir? Nasıl oluşur, gelişir ve söner?İlahi sevgi evrenin özüdür, ruhudur. Atomları, madenleri, insanları birleştirip ilişkilerde kaynaştıran biricik enerji sevgidir. Sevgi çimentosu bulaştığı herşeyi rızaya, huzura, doygunluğa, sorunsuzluğa sürükler. Sevgi herkesi herşeyle barıştırır, yardımlaştırır, tamamlar, tümleştirir.

Sevgi değerleri doğuştan gelir. İyiliği, adaleti, güveni, dayanışmayı, düzeni, imanı doğuştan getirdiniz. Evrendeki herşey ilk anda düzenle doğar. Kötülük veya düzensizlik sonradandır. Sevgisizlik sebepleri size sonradan çarpar. Sağlığınızı, huzurunuzu, güzelliğinizi sonradan bozarsınız. Çiçek ortaya güzellikle çıkar, rengi kokusu sonradan bozulur.

Aşk şiddetli sevgidir. Gerçek aşk Yaradan’ı veya Yaradan’dan ötürü evreni sevmeyi içerir. Beşeri cinsel aşk, sonsuz ilahi güzellikleri küçük ve kusurlu insana yüklemekten kaynaklanır. Yalancıdır, geçicidir. Sevgi sebeplerinden çok hormona, kokuya dayanır. Kimyasal sebepler sönünce cinsel aşk da biter. Uzarsa öldürücüdür. Zira aşkın yurdu cennettir. Mala, makama saplanan aşktan da acı çıkar.

Aşk ve sevgi, davranışları farklı biçimlendirir. Aşıksanız dünya taşının altında ezilen serçe gibisiniz. Kalbiniz çarpar, elleriniz terler, titrer, hafızanız çöker, kalbiniz uzaklardaki bir küçük kafeste, gözleriniz yasta ve yaştadır. Fakat seviyorsanız dünya ayaklarınızın altındadır. Gülümsersiniz, dimdik, heycanlı, canlı yürür, çalışır, barışır, gezer, görür, kaynaşırsınız.

Sevgi olumlu ruh halidir. Sevgi huzurdur, güvendir, korkudan eminliktir, sevildiğine, istendiğine, iyi, değerli ve önemli olduğuna inanma halidir. Seven vücut sağlıklı çalışır, kişşiliği güzelleşir. Sevgi hissi sebeplerinin algılanmasıyla üretilir. Herkes güzellik, üstünlük, yararlılık değerlerini ve bunların temizlik, güvenlik gibi türevlerini sevmeye eğilimli doğar. Sevmenin tek yolu, öznede yeterli sevgi sebebi algılamaktır.

Sevginin yararı dengelenmesiyle sağlanır. Bir sevgide boğulmadan, sadece aracıları değil gerçek muhatabını ve tüm sevgileri de kapsayacak şekilde sevmek, sevgiyi dengelemektir. Sevgi çeşitli yollarla iletilebilir bir duygudur. Fizikötesi bir enerji olduğu için ruhen, duayla, hissedilerek yada dokunma yoluyla iletilebilir. Sevgi sözle, vücut diliyle, beraberlik davranışlarıyla, iyilikle ve hediyeyle aktarılabilir.

Sevgi nefret sebeplerinin aşılmasıyla üretilir. Bencillik, kibir, zulüm gibi davranışşların sevgiyi söndürmesi engellenmelidir. Bu amaçlar olumsuzluktan uzaklaşabilir, yanlış anlamayı giderebilir, affedebilir, helalleşebilirsiniz. Sevginin ilişkileri geliştirmesi iyi ifade edilmesiyle mümkündür. Sevginizi, kalbinizle, vücudunuzla, sözünüzle, iyiliklerinizle ifade edebilirsiniz.

Sen de Yorum Yap »